• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Oto Ekspertiz Uzmanlığı

(Son Güncelleme : 11.01.2022 )
OTO EKSPERTİZ ÜZERİNE TANIMLAR, UYGULAMALAR VE ARAÇ ALIMINA DAİR TEMEL BİLGİLEROtomotiv Sektörü 1970 yılından sonraki dönemde, piyasadan gelen yüksek talebi kapasite arttırarak karşılayabilmiştir. Bunun sonucu olarak da ‘’Yan Sektör’’ olarak nitelendirilen iş alanları hız kazanmıştır. Yedek Parça ve Servis sektörünün hızlanması da ikinci el araç alımında doğru bilgiye ulaşabilme ihtiyacı doğurmuştur.
 
Araç üretimindeki bu büyük artışın en büyük getirisi de ikinci el araç piyasasının hareketlenmesi olmuştur. İkinci el araç almak ise büyük riskleri her zaman içinde barındırmaktadır. Avantajları ve Dezavantajları ile içinden çıkılması her geçen gün zorlaşan bir sektör haline gelen ikinci el sektöründe en büyük ihtiyaç araç hakkında doğru ve güvenilir bilgiye ulaşabilmektir.

OTO RAPORLAMA, OTOMOTİV sektörünün en önemli, tüketiciyi en çok ilgilendiren, ve en çok  mağduriyet yaşanan dalıdır.
Yılda 5 milyon otomobili ilgilendiren, ikinci el kullanılmış otomobillerin detaylı incelemeden geçirilip 501 nokta kontrolünden sonra tarafsız bağımsız OTO EKSPERTİZ RAPORU düzenlenmesine OTO RAPORLAMA deniliyor.
Hepimiz ehliyetimizi aldıktan sonra otomobil sahibi olmak istiyoruz. Her sektörden, her meslekten bizler, nispeten daha hesaplı olan ikinci el otomobillere yöneliyoruz. Ve risk başlıyor. İkinci el otomobil almak çoğu zaman risk barındırmaktadır.
Acaba daha önce kaza geçirdi mi? Gizli kusurları var mı? Bakımları zamanında yapılmış mı? Satıcı doğru mu söylüyor? Güncel arızaları var mı? Piyasada tutulan bir araç mı? Kronik arızası var mı? Gibi gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz.
Satın almak istediğimiz ikinci el araca hiçbirimiz değerinden fazla para ödemek ve sorunlu bir araba sahibi olmak istemiyoruz. Kim olmak ister ki?
İşte tam burada, yepyeni bir sektör ortaya çıkıyor. OTO RAPORLAMAK! Ve bu sektöre uzman kişiler hayat verecek: OTO EKSPERTİZ UZMANLARI.

Bir otomobil yaklaşık 30.000 parçadan üretiliyor. Riskin ne kadar büyük olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu parçaların hepsini olmasa bile çok hayati parçalar OTO EKSPERTİZ UZMANLARI tarafından incelenip raporlanıyor.
Eskiden bir tanıdık ile ikinci el araç almaya gidiliyordu. Araçlar basitti. Araçların sadece bir bölümü hakkında kısıtlı bilgi sahibi olunabiliyordu. Şimdi her araç birer yürüyen bilgisayar ve çok komplike makinalara dönüştü. Günümüzde ise OTO EKSPERTİZ MERKEZLERİNE gidiliyor.

Yetkili servis, sanayi ustası veya özel servis ile OTO RAPOR arasındaki farklar şunlardır; Servisler ve ustaların, ekspertiz cihaz yatırımı yoktur, Ekspertiz Eğitimleri de yoktur. Sadece aracın tek bir noktası üzerine yoğunlaşmışlardır. Mesela motor ustası kaportadan anlamaz... Ustalar ve servisler sürekli sök/tak, bakım/onarım üzerine yoğunlaşmışlardır, mesleki körlükleri vardır ve ekspertiz tecrübeleri yoktur. Sorumluluk almazlar, garanti veremezler. En önemlisi bakım ,tamir, onarım yaptıkları için tarafsız bağımsız olamazlar. Kendilerine müşteri olmanız için arabada olmayan arıza veya mühim olmayan arızayı çok önemli gibi gösterip sizi kendilerine müşteri yapmak için uğraşırlar.

OTO RAPOR’un öncülüğünde,  büyük bir sektör haline gelen OTO EKSPERTİZ sektörüne istihdam sağlayacak SAÜSEM OTO EKSPERTİZ UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI sayesinde, araçların 501 noktasını kontrol edebilen çok iyi eğitimli OTO EKSPERTİZ UZMANLARI yetiştiriyor.
OTO RAPOR UZMANLARI, aldıkları eğitim sayesinde tüm marka araçları çok iyi bilmekte ve gerekli özel ekipmanlara, test, muayene, teşhis cihazlarına ve en son güncel programlara sahiptirler.
OTO EKSPERTİZ UZMANLARI, Verilen hizmetin sorumluluğunu üstlenen kurumsal yapı ile özel marka kalite standartlarına ve sürekli geliştirilen teknik talimatlara göre OTO EKSPERTİZ yapmaktadır.
Araçlar için geliştirilen tüm test cihazları, lift ve teşhis makinaları eğitimlerini eksiksiz alan OTO EKSPERTİZ UZMANLARI tüm cihazları başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

SAÜSEM-OTO RAPOR AKADEMİ’DE 
OTO EKSPERTİZ UZMANININ amacı ve görevi; Oto Test, Oto Ekspertiz, muayene ve arıza teşhis eğitimleri sonucunda tüketicilerin ikinci el oto alırken güvenliğinin, ekonomik kullanımın ve aracın mükemmel bir şekilde işlevini yerine getirmesinin devamını sağlar. Yanlış arabaya yanlış rakam ödenmesini engeller. Satın alacağı araç hakkında tam ve eksiksiz bilgi sahibi olur. Fazladan bakım onarım masrafı yapmanızı engeller. Ne rapor edildiyse o noktaya bakım onarım yapılır. Paranız cebinizde kalır.

SAÜSEM-OTO RAPOR AKADEMİ’DE; 
OTO EKSPERTİZ UZMANLARI, Yeterliliklerin değerlendirildiği sınav sistemlerini de içeren eğitimler alır ve eğitilmiş tecrübeli OTO EKSPERTİZ UZMANLARI olurlar.
İkinci el araçların dilinden en iyi OTO EKSPERTİZ UZMANLARI anlar. Bunun için gereken teknoloji, eğitim, bilgi, birikim SAÜSEM-OTO RAPOR OTO EKSPERTİZ UZMAN eğitimlerinde vardır.

OTO EKSPERTİZ SERTİFİKA EĞİTİMİ almış kişilere güvenebilirsiniz.  Aracınızı teslim ettiğiniz oto ekspertiz uzmanları araçları çok iyi tanırlar. Gizli veya açık kusurların doğru tespit edilip rapor edildiğinden emin olursunuz. Araçların Kronik arızaları ve yıpranma payları hakkında eğitim alırlar.

Yetkisiz servislere bir daha gittiğinizde aynı yerde olacağının garantisini kimse veremez. Daha sonra aracınızda bir sorun çıktığında karşınızda yetkili bir kişi bulamayabilirsiniz.

Yetkisiz ve Eğitimsiz OTO EKSPERTİZ MERKEZLERİNDE yapılan raporlar kısa vadede daha hesaplı gibi görünebilir. Ancak daha sonra yol açacağı zararların maliyeti çok daha yüksek olabilir.

Yetkisiz ve Eğitimsiz OTO EKSPERTİZ MERKEZLERİNDEN alacağınız raporların kalite ve kurumsal garantisi yoktur. Üstelik bu işlemler güvenliğinizi tehlikeye atabilir, aracınızın 2.el değerini düşürür.

 
Doğru Bilgiye Ulaşma İhtiyacının Sonucu
 
GÜVEN ARAYIŞI
 
OTO EKSPERTİZ SEKTÖRÜ

OTO EKSPERTİZ SEKTÖRÜNÜN TEMELİ GÜVENDİR
OTORAPOR’UN YOLA ÇIKIŞ SLOGANI:
‘’SADECE GÜVEN’’
Sektör Lideri olmak, hem akademik anlamda, hem de uygulama noktasında insanların güvenini kazanma odaklı hareket etmeyi gerektirir. Misyon ve Vizyon bu temele göre şekillendirilmelidir.

OTO EKSPERTİZ NEDİR?
Ekspertiz kelimesi, Fransızca kökenli “expert” kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime Türkçe’ye eksper şeklinde çevrilerek günlük kullanıma dahil edilmiştir. Eksper, belirli bir konuda teknik bilgisi olan kişi anlamına gelmektedir. 2. el “oto ekspertiz” ise ustaların teknik cihaz ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek araçlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelmektedir.

Oto Ekspertiz Firmasının Gözetmesi Gereken Etik Değerler
 
BAĞIMSIZLIK
Hiçbir firma, şahıs ve kuruluş ile herhangi bir çıkar ilişkisi olmamalıdır.
TARAFSIZLIK VE DÜRÜSTLÜK
Alıcıya ve satıcıya eşit mesafede olmalıdır. Araçta görülen problemlerin tamamını eksiksiz olarak raporlamalı, araçta olmayan bir problemi de varmış gibi göstermemelidir.
 
NEDEN OTO EKSPERTİZ YAPTIRILMADAN OTOMOBİL ALINMAMALI?
 
2. el otomobil pazarında, “Bayandan az kullanılmış” ve “Doktordan yeni” gibi başlıklar altında pek çok garip ilanla karşılaşmış olabilirsiniz. Burada iddia edilen, söz konusu aracın herhangi bir masrafı olmadığı, herhangi bir kazasının ya da bu yönde bir kaydının olmadığı şeklindedir.
Tüm bakımlarının aksatılmadan yapıldığı söylenen ve kazasız olduğu öne sürülen otomobillerin daha sonradan tam tersi notlara sahip olmasıyla sektörde sıkça karşılaşabiliyoruz.
Piyasada çok kullanılan ve kesinlikle inanmamanız gereken bu tarz iddia ve ifadelerle sizi kandırmaya çalışan, daha doğrusu aracını size satmaya çalışan kişilerle görüştüğünüzde oto ekspertiz raporu almak istediğinizi dile getirmelisiniz. Böylece aracın hasar durumunu daha tarafsız bir biçimde öğrenebilir ve aracın geçmişteki kayıtlarına ulaşabilirsiniz.
Her ne kadar kaza kaydı olmayan pek çok araç ile karşılaşacak olsanız da dışarıda onarılmış olma ihtimalini göz önünde bulundurarak alacağınız aracın oto ekspertiz raporunu detaylıca incelemelisiniz.
Araç alırken çeşitli hilelerle karşılaşabilir, dürüst olmayan insanların yalan beyanlarıyla zor durumda kalabilirsiniz. Otorapor sunduğu eşsiz hizmetler ve uzman kadrosuyla aracı tüm detaylarıyla inceleyerek araç hakkında net ve doğru bilgilere ulaşmanızı sağlar.

Aracı satın alırken karşılaşabileceğiniz belli başlı problemler;
-    Aracın Kaporta-Boya Durumu (Tavan, airbag, şasi ve iç direk kontrolleri dahil.)
-    Motor-Mekanik Kondisyonu (Elektronik ve fiziksel tüm kontrolleri.)
-    Tüm Gövde ve Beyin Elektronik Sorunları (OBD)
-    Orijinal Kilometre Durumu ( Aracın kilometre tespitini yapmak şu an teknik olarak pek 
mümkün olmasa bile OTORAPOR sunduğu eşsiz hizmet ve uzman kadrosuyla belirli noktaları daha detaylı inceleyip size aracın kilometresiyle ilgili önemli tespitler yapabilir.)
-    Sahiplik sırası, Şasi Numarası ve Plakadan Hasar Durumu Sorgulamaları’dır.
İkinci el otomobil sektörünün genişlediği Türkiye’de kullanılmış araç alırken sadece kaporta görünüşüne ve motora bakmanın yeterli olmadığını unutmamalısınız.
 
OTORAPOR, özellikle 2. el otomobil alırken ciddi anlamda zarara uğramamak için aracın komple kontrolden geçirilmesini tavsiye etmektedir.
Bazı alıcılar otomobili sanayiye ya da tanıdığa gösterse bile birçok ayrıntı gözden kaçırılmaktadır. 
Sonradan ortaya çıkacak bir hasar sizin zarara uğramanıza neden olacağı için bu tür adımlar atmamalısınız. 501 nokta oto ekspertiz raporu alarak işinizi garantiye almalısınız. Özellikle 10 yaşa kadar ikinci el otomobil alırken aracın komple teste sokulması gerektiğini ve aracın bölümlerinde yer alan yıpranma durumuna göre belirli bir fiyat aralığının tespit edilmesi OTORAPOR uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.
OTORAPOR uzmanları, araç alırken öncelikle tramer, pert ve kaza kaydı olup olmadığının kontrol edilmesini ve daha sonra teknik oto testinin gerçekleştirilmesini tavsiye etmektedir. Bir çok araçta kaza ve hasar kaydı olmamasına rağmen araçların ağır hasara sahip olabileceğinin unutulmaması gerekmektedir. 
Tüm sorgulamalar OTORAPOR merkezlerinde eksiksiz yapılmaktadır.

OTORAPOR’DA AKADEMİK EĞİTİM
Otorapor, çalışanlarının eğitimini, iş sağlığı ve güvenilirliğini  her şeyin önünde tutmaktadır. Otorapor’un Tüm ustaları, formenleri, 
sekreter ve yöneticileri Otorapor’un kurumsal ve bilimsel temellerde hazırladığı akademik eğitimden geçmek zorundadır. Bu amaçla 
İstanbul Maltepe’de Otorapor Akademi kurulmuş ve eğitim çalışmaları bu merkeze yönlendirilmiştir.
 
Otorapor Akademi’de Verilen Eğitimler
 
Kaporta Değişim Ekspertiz Eğitimi
Boya Ekspertiz Eğitimi
Dinamometre Eğitimi
Motor Ekspertiz Eğitimi
Mekanik Ekspertiz Eğitimi
Alt Gövde-Ön Takım Ekspertiz Eğitimi
Airbag Kontrol Eğitimi
İç Döşeme Yıpranma Kontrol Eğitimi
Cam Ekspertiz Eğitimi
Dış Yıpranma Ekspertiz Eğitimi
Lastik Ölçüm-Yıpranma Kontrol Eğitimi
OBD Beyin Ekspertiz Eğitimi
Fren Test Ekspertiz Eğitimi
Süspansiyon Test Ekspertiz Eğitimi
Formen Araç Anlatım Eğitimi
Satış Pazarlama Eğitimi
501 Nokta Ekspertiz Eğitimi
Mobilusta Eğitimi
Pratik Saha Eğitimi
Müşteri Memnuniyeti Eğitimi
 
TÜM EĞİTİMLER PROFESYONEL EĞİTİM UZMANLARI TARAFINDAN 
‘’EĞİTİM SERTİFİKALI’’ VE ‘’ÖĞRENİM GARANTİLİ’’ OLARAK VERİLMEKTEDİR
 
PERSONEL EĞİTİMİ İKİYE AYRILMAKTADIR
 
PERSONEL EĞİTİM SİSTEMİ    YÖNETİCİ EĞİTİM SİSTEMİ
 
Personel Eğitim Sistemi
    Hazırlık Eğitimleri
    Temel Eğitimler ve Programlar
    Ustalık Eğitimleri ve Programları
    Yönetici Eğitim Sistemi
    Hazırlık Eğitimleri
   Temel Yönetici Eğitimleri
    Uzmanlık Eğitim ve Programları
    Yönetim Programları
 
Dünya’daki başaralı hemen hemen her firma eğitimli personel, kaliteli hizmet ve doğru bilgi ile büyümüştür. İşinizi bir adım ileriye taşıyabilmeniz için bilgi, birikim, kurumsallık ve tecrübesini sizinle paylaşan OTORAPOR verdiği eğitimlerle de sektörünün devi ve mihenk taşıdır. Bu eğitim programları ile 
sektörde büyük bir problem olan eğitimli personel bulunmazlığı durumuna da 
çözüm getirmektedir. Ayrıca sektörde bir adım öne geçebilmek yaratıcı fikirlerinizi uygulamaya koyabilmekle mümkündür. Bu nokta da aldığınız ve alacağınız eğitimler size yol gösterici olacaktır.
 
Bilgi paylaştıkça çoğalır anlayışı ile hizmet edip, otomotiv sektörüne beraber yön verebilmemiz adına OTORAPOR AKADEMİ eğitim ve danışma hizmetlerine 2016 yılında başlangıç vermiştir.

Çalışma İlkelerimiz;
    Tüm çalışanlarımızı korumak, çalışanlara eşit ve adaletli davranmak.
    Uygun yöntemler ve fırsat eşitliği doğrultusunda, açık pozisyonlara doğru kişilerin yerleşmesini sağlamak.
    Çalışanların yetkinlik ve ihtiyaçlarına göre mesleki gelişimlerini ve değişen koşullara uyumlarını sağlamak amacı ile eğitim olanakları sunmak.
    Çalışanlara yapılan işin niteliğine uygun, rahat ve güvenli iş koşulları sağlamak.
    Tüm personelin Toplam Kalite anlayışı içerisinde iş yeri kurallarına uygun olarak düzenli ve uyum içerisinde çalışmasını sağlamaktır.
    Sorumluluk Alabilmek
    Ahlaklı Olmak
    İnsana ve Çevreye Saygı
Vizyonla Hareket Etmek
    Müşteri Odaklılık
    Beklentileri Aşmak
    Maliyet Odaklılık
    Hız
    İletişim

ORTAK DEĞERLERİMİZ Başvuru ve İşe Alım
•    www.OTORAPOR.com sitesinden başvuru formu doldurmak suretiyle alınan iş başvuruları, başvuru havuzumuzda topluyoruz.
•    OTORAPOR bayileri ihtiyaçları doğrultusunda gerekli yetkinliklere ve pozisyon gerekliliklerine sahip başvuruları ilgili aday havuzumuzdan belirliyoruz.
•    Adaylarımızla yapılan karşılıklı görüşmeler ve testlerle doğru adayları doğru pozisyonlara yerleştirmek için özenli ve titiz bir çalışma yürütüyoruz.

Resepsiyon Görevlisi(Sekreter)
Resepsiyon Görevlisi, şirket telefonlarını açmak, iş emri oluşturmak ve aracın dosya takibini dikkatli bir şekilde yapıp formen ve ustaları bilgilendirmekle görevlidir. 

    Otorapor Akademi personel eğitimi almış olmalıdır.
    Güleryüzlü ve kendinden emin olmalıdır.
    Müşterileri düzgün bir diksiyon ve iyi bir ses tonuyla karşılamalı ve müşteri bilgilerini eksiksiz almalıdır.
    Aracın ilan sitelerinde ilanlı olup olmadığını kontrol etmeli ve formeni bilgilendirmelidir.
    Evrak takibini iyi yapmalı ve ERP sistemini hatasız kullanmalıdır.

Formen
Formen, araç ekspertize geldiğinde alıcı ve satıcıyı ilk karşılayan, paket içerik ve bilgilerini eksiksiz vererek güleryüz ve samimiyetle müşteri memnuniyeti için, müşterilerle dialog kuran görevlidir.
    Temel ekspertiz ve araç kavramlarına hakim olmalıdır.
    Güleryüzlü ve samimi olmalıdır.
    İkili ilişkilerde başarılı ve güven veren bir yapıda olmalıdır.
    Otorapor Akademi’de eğitimini tamamlamış olmalıdır.
    Araç organizasyonu ve müşteri karşılama protokolünü iyi yönetebilmelidir.
    Ustalarla sürekli iletişimde olmalı ve doğabilecek aksaklıkları önceden görerek müdahalelerde bulunmalıdır.
    Kriz durumlarında inisiyatif almalı ve çözüm odaklı hareket etmelidir.
    Araç sunumunu hatasız yapmalı, sunumdan önce ustalardan gerekli bilgileri almalıdır.
    Müşterilerden gelebilecek sorulara hazırlıklı olmalı, bilgilendirme noktasında da doyurucu olmalıdır.

Ustalar (Motor-Mekanik-Kaporta-Boya)
Aracın ekspertizini yapan,tüm problemleri not ederek güvenilir bilgiyi formene aktaran görevlilerdir.
    Tüm gerekli belgeleri eksiksiz olmalı, Otorapor Akademi’de eğitimlerini tamamlamış olmalıdır.
    Gerekmedikçe müşteriler ile ikili dialoğa girmemelidir.
    İşine odaklı ve profesyonel bir yapıda çalışmalıdır.
    İşyeri kurallarına harfiyen uymalı, kullandığı elektronik araç gerece hakim olmalıdır.
    İş güvenliği açısından önleyici tedbir ve kurallara uymalıdır.
    Azami dikkat ile çalışmalıdır.

EKSPERTİZ SÜRECİ TAM BİR TAKIM OYUNUDUR
Araç ekspertize girdiği andan itibaren formen, sekreter ve ustalar bir takım halinde hareket ederek karşılaşılabilecek tüm problemlere karşı hazırlıklı olmalıdır. Araç ekspertizi tam bir takım oyunudur. Çalışan ekip birbiriyle sürekli bir dialog halinde olmalı ve yapıcı uyarılarla eksiklere müdahale etmelidir. Ekip kendi arasında asla tartışmamalıdır. Müşteri ile tartışmamaları gerektiğinden bahsetmemize gerek bile yok. Ayrıca araç içeri girdiği andan itibaren tüm güvenlik önlemleri eksiksiz alınmalıdır ve basit kazalara davetiye çıkarılmamalıdır.
OTORAPOR şubelerinde kullanılan tüm cihazlar TÜV, TSE, ISO ve CE belgelidir. Servisler ise Türk Akreditasyon TURKAK, SG, UKAS, NAVIGA, ISO 9001:2008, ISO 18001:2007, ISO 14001:2004, ISO 10002:2004 ve diğer tüm kalite standartlarına sahiptir. Ayrıca
OTORAPOR şubelerinde çalışan teknisyenlerin tamamının da eğitim ve uzmanlık sertifikaları mevcuttur.
OTORAPOR’da her marka ikinci el otomobile Bağımsız Oto Ekspertiz Raporu düzenlenmektedir. Araçlar, tam donanımlı OTORAPOR servislerinde profesyonel test cihazlarıyla (dinamometre, fren test, süspansiyon test, dijital far test, akü test, ön boşluk test, lastik derinlik ölçer, boya kalınlık ölçer, gürültü test, OBD diagnoz arıza tespit) tepeden tırnağa 501 NOKTA ekspertizinden geçirilir ve raporu size sunulur. 

OTORAPOR tüm şubelerinde aynı yüksek kalite ve standartlarda hizmet verirken, tarafsızlığını korur, alıcı ve satıcıyı mağdur etmez.
 
OTORAPOR’DA OTO EKSPERTİZ NASIL YAPILIR?
501 Nokta Oto Ekspertiz, aracınızı size en yakın Otorapor Şubesi’ne getirmenizle başlar. Araca uygulanacak tüm işlemler resmi olduğu için o araca ait ‘’İş Emri’’ ve ‘’Araç Sorgulama Dosyası’’ açılarak ekspertiz sürecine başlanır
OTORAPOR’da otomobiliniz test sırasında bir çok cihaza bağlamaktadır ve kontroller bilgisayar ortamında gerçekleştirilmektedir.
 
İş Emri Açılışı ve Dosya Ekspertizi
    Aracın ekspertizi İş Emri kısmında müşteri bilgilerinin alınması ve araca uygulanacak ekspertiz paketinin seçimiyle başlar.
    Aracın markası, modeli, plakası, şasi ve motor numaraları , yakıt cinsi kayıt altına alınır.
    Aracın resmi sorgulamaları için araca ve alıcısatıcıya ait bilgiler eksiksiz olarak tamamlanır.
    İleride doğabilecek olumsuz sonuçların önüne geçebilmek adına aracın Otorapor’a girişçıkış tarih ve kilometre değerleri kaydedilir.
    Erp Sistemi’nden otomatik olarak atanan hologram onay kodu İş Emri’ne eklenir.
Araç Sorgulamalarının Yapılması
    Dosya Ekspertizi noktasında araca ait;
Trafik Ceza Borcu
Vergi Borcu
İspark Borcu
Tramer Kaza Raporu bilgilerine ulaşılır.
    Plaka Değişikliği Olup Olmadığı
    Araç Sahiplik Sırası
    Muayene ve Egzos Emisyon Bitiş Tarihleri Sorgulanır.
    OGS-HGS-KGS Ceza Borç Durumu Bilgisi Verilir.
    Araç Ekspertiz Garanti Belge Durumu Seçilir.
 
Motor Ekspertizi 
Aracın motoru ve yardımcı tüm ekipmanlarının kontrollerinin sağlandığı noktadır.
     Motor Koruyucu Kapağı
    Motor Elektrik Tesisatı
    Üst Bölge Yağ Sızdırmazlığı
    Klima Boruları
    Turbo Üst Bölge Yağ Sızdırmazlığı
    Motor Isı ve Ses İzolasyonu
    Sağ-Sol Kule Bilyaları
    Radyatör
    Klima Kompresörü
    Intercooler
    Soğutma Fanları
    Yakıt Sistemi Üst Bölge Sızdırmazlığı
    Yağ Seviyesi ve Kalitesi
    Direksiyon Kutusu
    Triger Kayışı-V Kayışı Ses Durumu
    Şarj Dinamosu
    Akü Şarj ve Genel Durumu
    Antifiriz Ölçümü
    Fren Ana Merkezi Hidrolik Kaçakları
    Motor Üfleme Durumu
    Vuruntulu Çalışma Durumu
    Egzoz Bölgesinde Yağ Dumanı Kontrolü
    Egzoz Bölgesi Siyah Duman Kontrolü
    Egzoz Manifoldu Kaçak Kontrolü
    Motor Yağında Soğutma Suyu Karışımı Kontrolü
    Motor Suyunda Yağ Karışımı Kontrolü
 
Mekanik Ekspertiz     Aracın Tüm Mekanik, Yürüyen, Ön Takım Aksamlarının Robotlu Lift ile Kaldırılarak Kontrolünün Sağlandığı Noktadır.
    Yaylar Ve Amortisörler    
Motor Muhafaza
    Fren Balataları    
Motor Yağ Sızdırmazlığı
    Şanzıman  
Klima Kompresörü Sızdırmazlığı
    Aks-Aks Körükleri    
Fren Hortumları
    Vites Seçici Tertibat    
Fren Borusu
    Arka Diferansiyel    
El Freni Halatları
    Arazi Şaftı    
Torsiyon Burç ve Denge Kolları
    Taban Plastik Bakalitleri    
Transmisyon Mili
    Motor ve Şanzıman Alt Takozlar
Yakıt Deposu
    Arazi Şanzımanı    
Yakıt Hortumları
    Salıncak ve Burçlar    
Egzoz Sistemi Kaçakları
    Rot Kolu    
Krank Keçeleri Sızdırmazlığı
    Rot Başı    
Karter Yağ Sızdırmazlığı
    Ön Diferansiyel    
Fren Kaliperleri
Kaporta-Boya Ekspertizi

Değişen ve Boyanan Parçalar ile Aracın Omurgasını Oluşturan Bölgelerin Kontrolünün Sağlandığı Nokta
 
    Mikron Değerleri Tespiti
    İşlemli Parçaların Raporlanması
    Ön-Arka Şasi
    Podyeler
    Kuleler
    Ön Çamurluklar
    Kapı Sacları
    Ön-Arka Tamponlar
    Orta İç Direk
    Motor Ön İç Panel
    Ön Kaput
    Ön Cam
    Airbag
    Sunroof
    Tavan Sacı
    Arka Cam
    Arka Bagaj
    Arka İç Panel
    Arka Havuz İçi
    Jantlar
    Ezikler
    Vuruklar
    Çizikler
    Boya Hataları
    Marşbiyeller
    Kapı Kolları
    Kaplama-Boya Koruma Kontrolü
    Değişen Parça Kontrolü
    Boyalı Parça Kontrolü
    Kaynaklı Parça Kontrolü
 
İç ve Dış Ekspertiz
 
İç Ekspertiz    Dış Ekspertiz
 
    Direksiyon airbag döşemesi
    Torpido airbag döşemesi
    Korna
    Ayna düğmeleri
    Güneşlikler
    Pedal lastikleri
    Direksiyon simidi tuşları
    Silecek, far ve diğer kollar
    Kapı kilitleri
    Kapı-koltuk kollar ve döşeme durumu
    Elektrikli koltuk motorları
Koltuk ısıtma    
Lastik diş derinliği ve üretim tarihleri
    Emniyet kemerleri    
Silecekler
    Cam düğmeleri    
Tüm aydınlatma sistemleri
    Tavan aydınlatma    
Sinyaller
    Tavan döşemesi    
Sis farları
    Yan airbag kontrolü    
Far yıkama sistemi
    Arka perde    
Avadanlık
    Arka cam rezistans    
Stepne
    Radyo ve ses sistemi    
Bagaj içi kontrolü
    Sunroof    
Jantlar
    Klima işlevselliği    
Sağ-sol aynalar
    Plaka aydınlatmaları
 
OBD BEYİN TESTİ
Aracın Elektronik Beyinlerinin Aktif-Pasif Arıza Kontrollerinin Sağlandığı Noktadır.
    ABS, ESP, ASR gibi güvenlik sistemlerinin elektronik kontrolü.
    Motor Elektroniği kontrolü.
    Motor Elektroniğindeki sistem tarafından verilmiş arızaların tespiti.
    Airbag kontrolü ve varsa arzıların tespiti.
    Devre Hataları kontrolü.
    Şoför ve yolcu tarafı çarpışma sensörü kontrolü.
    Akü şarj durumu.
    Şanzıman Beyni arıza durumu.
    Klima Elektoroniği kontrolü.
    Elektrikli Direksiyon kontrolü.
    Sunroof Elektroniği kontrolü.
    Gösterge Paneli Elektroniği kontrolü.
    Lastik Basınç Sensörü kontrolü.
    İmmobilizer Kontrolü.
Fren-Süspansiyon Testi

Fren Testi    Süspansiyon Testi
 
    Dijital fren test cihazı üstünde tüm fren ölçümleri.
    Fren genel durumu
    Fren yıpranma ölçümü
    Fren balataları
    Fren diskleri
    Fren kaliperleri
    Fren servosu (Westinghouse)
    ABS kontrolü
    El freni kontrolü
    Bağlantı noktaları
    Dijital süspansiyon test cihazı üzerinde tüm amortisörlerin ölçümü
    Rotiller
    Denge çubukları
    Serbest askı
    Sabit askı
    Yaylar
    Üst bağlantı noktaları
    Amortisör mili
    Yağ kaçakları
    Silindir Muhafazası
    Basınç tüpü – Ana valf
    Alt Bağlantı Noktaları
    Pnömatik
    Helisel
    Burulma
 
Dyno Test
Otorapor’da DynoTest öncesi, aracın yağ kaçakları, turbosu ve lastikleri incelenir. Araç Dyno kriterlerine uygunsa, güvenlik önlemleriyle birlikte dinamometreye alınır. Dinamometre testinde temel amaç aracın güncel beygir gücünü ölçmek, ivmelenmesini, torkunu ve vites geçişlerini gözlemlemektir.
    Tork
    Beygir
    İvmelenme
    Şanzıman Ölçümleri
    Motor yorgunluğunun karşılaştırmalı raporlanması
    Vites geçiş aralıkları kontrolü
    Vuruntu tespiti

MobilUsta ile Gelen Yenilik ve Gelişimler
Aracın ekspertizi sırasında eski usul yöntemlere elveda deme kararı alan OTORAPOR, MobilUsta uygulamasını hayata geçirdi. 501 Nokta Oto Ekspertiz mottosuyla taban taban uyumlu ve kişisel hataların tamamının önüne geçen bu uygulama ile veri tabanı oluşturmak ve ekspertizde detaya inmek artık çok daha kolay.
Cep Telefonu ve tabletlerde, IOS ve Android’e tamamen uyumlu bu uygulama ile, aracını ekspertize getiren müşterilerimiz detaylı ekspertiz raporlarını QR Kod ile tek tuşla indirebilecekler.
Klasik Kağıt-Kalem Yöntemi Yerine MOBİLUSTA
 
Ekspertiz uygulanan araca ait Şasi ve Plaka numaralarının kontrollerinin otomatik olarak yapıldığı ve resimlerle belgelendiği tek mobil uygulama MOBİLUSTA’dır
 
Mobilusta uygulamasında amaç, hiçbir noktanın gözden kaçmaması ve dalgınlık, moral bozukluğu ya da yoğunluktan oluşabilecek kişisel hataların önüne geçilmesidir. Her parçada karşılaşılabilecek her problem için ustayı yönlendiren ve kurumsal dil gereklilik ve ihtiyacını karşılayabilen bu uygulamaylı müşterilerimiz de profesyonel hizmetin tadını çıkarabilecekler. Mobilusta uygulaması OTORAPOR ismiyle AppStore ve GooglePlay’de.

OTORAPOR’un Temel İlkesi
GÜVEN ve TARAFSIZLIK
OTORAPOR, güleryüzlü ve samimi hizmetinin yanında Güven ve Tarafsızlık ilkesiyle alıcı ve satıcıya eşit mesafededir. Otorapor araçta gördüğü hatayı gizlemez, araçta olmayan hatayı da raporlamaz. Bağımsız ve uzman ekibiyle ‘’Onlar bakar, Biz görürüz.’’ mottosunu yaşatmak üzere yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

2. EL OTO ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
İkinci el araç alırken bize söylenenlere mi inanmalıyız yoksa gerçekte olanları mı öğrenmeye çalışmalıyız? Bu iki sorudan hangisini olumlu gördüğünüz aslında ortadadır. Kapsamlı bir ekspertiz yaptırıp aracın önceki kazalarını, bakım geçmişlerini, aracın potansiyel olarak ne kadar masrafının olduğunu öğrenmek hepimiz tarafından istenilen bir şeydir. Sıfır araç alırken kafamız nasıl rahat oluyorsa aslında ikinci el araç alırken de aynı şekilde kafamızın rahat olması gerekir.
OTORAPOR ile ikinci el araç almak istediğinizde, aracınızın markasında uzman ve uygun koşullarda ekspertiz yaptırma imkanına sahip olursunuz. Size en yakın şubeye giderek bu hizmetten hemen faydalanabilirsiniz. Bir araç satın almak istediğiniz zaman ekspertiz hizmetini OTORAPOR aracılığıyla aldığınız zaman, araç ekspertize girdikten sonra en ufak ayrıntısına kadar araç hakkında bilgi edinirsiniz. Bu bilgilendirme sayesinde arabanın geçmiş kazalarının olup olmadığını ayrıntılı bir biçimde öğrenirsiniz. 
Araç satıcıları oto ekspertiz raporu alabilir mi?
Evet. Bir süredir kullandığınız aracınızı satmak istiyorsanız 
OTORAPOR şubelerine uğrayarak oto ekspertiz raporu alabilir ve ilanınıza ekleyebilirsiniz. Böylece ilk sizin aracınız talep görür. Aracınızı değerinde satma imkanına sahip olursunuz. Yazılı oto ekspertiz raporu veriyor musunuz? Evet. Detaylı, garantili, kaşeli,TÜV Kalite Sertifikalı, bağımsız, tarafsız ve yazılı oto ekspertiz raporu veriyoruz. Tarafsız bir biçimde gerçekleştirilen oto ekspertizin ardından aracın detaylı bilgilerini içeren oto ekspertiz raporunu size teslim ediyoruz.
Aracı ekspertiz eden kişiye danışabilir miyim?
Evet. Yetkili OTORAPOR eksperlerine istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Ekspertiz ettirdiğiniz araç hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Oto Check-Up, tekniker ve ustalarımız kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecek ve araç hakkında daha fazla fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.
Alıcı ve satıcıya eşit mesafede olma ilkesi doğrultusunda, OTORAPOR uzmanları size bu araç alınır ya da alınmaz demez. Araçla ilgili tüm detayları gözleriniz önüne serer ve seçimi size bırakır.
OTORAPOR’un sorumluluk alanları nelerdir?
OTORAPOR sadece bilgi amaçlı bir hizmettir. Profesyonel bir görüştür. OTORAPOR olarak aracın genel durumunu kontrol ederiz ve hizmeti alan kişiye bu konuda bilgi veririz. Ekspertiz edilen aracın yaşı, iç ve dış yıpranmaları, boya, kaporta durumu, mekanik değişimleri, kaza geçmişi, şasi, alt takım, boya, elektrik ve elektronik beyin aksamları gibi unsurları kontrol edilir. Eğer varsa problemler ve hatalar tespit edilerek bir oto ekspertiz raporu oluşturulur. Oluşturulan rapor hizmetin alıcısına teslim edilir

OTORAPOR hizmetleri neleri kapsamaz?
Örnek vermek gerekirse, ekspertiz edilen araçta yağ kaçağı varsa bu kaçağın nereden geldiği ve kaçağın önemi rapor edilir. Ancak, ne kadar masraf çıkartabileceği ve diğer bilgiler OTORAPOR hizmetleri kapsamında değildir. OTORAPOR’un ekspertiz ettiği aracın ileride arıza veya problem çıkarmayacağının bir garantisi yoktur. Aracın o an görülen hataları ve problemleri kontrol edilerek bir oto ekspertiz raporu oluşturulur. OTORAPOR, aracın mevcut durumu hakkında sizi bilgilendirir. OTORAPOR tarafından sunulan Otorapor garanti paketlerinden birini almanız durumunda ikinci el aracınızı garanti kapsamına alabilirsiniz. İleride yaşanabilecek motor ve mekanik arızalardan kendinizi koruyabilirsiniz.

OTORAPOR hizmetleri neleri kapsamaktadır?
Satın aldığınız hizmet türüne göre Bronz, Gümüş Veya Altın paket hizmetlerinden hangisini alırsanız aracınızın bilgileri ona göre rapor edilir. Aracı satan kişinin izin vermesi halinde ve satın aldığınız pakete göre yol sürüş testi, fren testi, süspansiyon amortisör testi, yanal kayma test, rampa üzerinde alt gövde kontrolleri, OBD beyin test cihazıyla arıza bildirimleri gibi çeşitli testler uygulanır. OBD sadece teste uygun araçlarda gerçekleş- tirilmektedir. OTORAPOR tüm dünyadaki ekspertiz hizmetleri gibi sadece bilgi amaçlıdır. Detaylı testler ve kontroller ile aracın mevcut durumu analiz edilir.

Neden OTORAPOR’u tercih etmelisiniz?
2007 yılından bu yana hizmet veren ilk ve tek profesyonel oto ekspertiz firması olan OTORAPOR, en iyi ve en güvenilir hizmeti sunmak için çaba göstermektedir. Eğitimini en iyi şekilde tamamlamış olan uzmanlarla çalışmayı tercih eden tecrübeli marka ikinci el araçlar ve ikinci el araç sektörüyle ilgili detaylı bilgilere sahiptir. Yanlış bir araç alıp zamanınızı ve paranızı boşa harcamış olmak ister misiniz? İstemeyeceğinizden eminiz. Kazasız araç almak, hasarsız araç almak bunların hepsi en büyük arzunuz durumundadır. Alacağınız araçların piyasa değerleri ve kronik arızaları daima uzmanlarımız tarafından takip edilir. Size sadece aracı beğenmek ve aracı OTORAPOR’a getirmek kalır.

OTORAPOR hizmet sistemi nasıl işliyor?
OTORAPOR çağrı merkezine ekspertiz yaptırmak istediğiniz aracın bilgilerini ve satın almak istediğiniz hizmet paketini bildiriyorsunuz. Randevu işlemini tamamladıktan sonra randevu günü ve saatinde ilgili şubeye aracı getirerek ekspertiz yapılmasını sağlıyorsunuz. OTORAPOR şubesinde araç 501 nokta oto ekspertiz ediliyor ve size gerekli tüm raporlar sunuluyor. Aracın ekspertizi seçilen pakete göre gerçekleştirilmektedir. Bronz, Gümüş ve Altın paketlerden oluşan ekspertiz hizmetleri yol testleri, motor, şasi, kaporta, fren, süspansiyon, boya öl- çümleri, alt gövde kontrolü, elektrik-elektronik düzen kontrolü gibi çeşitli testleri 
kapsamaktadır. İsteğe bağlı olarak aracın hasar sorgulama, 5664 sorgulama, pert sorgulama, kaza sorgulama gibi işlemleri de yapılmaktadır. Dosya, fatura, trafik cezası, sigorta, kasko kayıtları, haciz, rehin ve banka kredi kayıtları da isteğe bağlı olarak rapor edilmektedir

OTORAPOR komisyon alır mı?
OTORAPOR’u tercih etmek size neler kazandırır?
Hayır. OTORAPOR bir oto ekspertiz hizmetidir. Herhangi bir şekilde komisyonculuk veya ara buluculuk yapmaz, araç alım-satımı yapmaz. Tarafsız ve Bağımsız bir kuruluştur
2007 yılından bu yana profesyonel oto ekspertiz hizmeti veren marka, 2012 yılında ABD oto ekspertiz ve servis teknisyenleri sertifika sağlayıcı kuruluşu ASE, Almanya oto ekspertiz otoriteleri KÜS ve GTÜ ile görüşmeler neticesinde kurumsal yapıya geçiş yapmıştır. TÜV kalite belgesini almaya hak kazanmıştır. Son teknoloji cihaz, ekipman ve robotlar kullanarak yoluna devam etmiştir. OTORAPOR, eğitimli ve tecrübeli personeli ve sürekli olarak kendini geliştiren kurumsal yüzüyle Türkiye’nin en önde gelen oto ekspertiz firması olmayı başarmıştır. 2016 yılında arabam.com’dan yatırım almıştır.

Otorapor’un size sağladığı kazanımlar nelerdir?
    Satın aldığınız araca değerinin üzerinde bedel ödemezsiniz.
Kazasız ve hasarsız araç satın alma şansına sahip olursunuz.
    Hasar, kaza ve arızaları hakkında güvenilir bilgiye ulaşırsınız.
    Ekspertizi eksiksiz yapılmış bir ikinci el araç sahibi olursunuz.
Araca ait trafik ve vergi borçlarından haberdar olursunuz. 
    Aracın orijinal ve değişen parçaları hakkında detaylı bilgi edinirsiniz.
    Aracın bakım yapılması gereken noktaları hakkında bilgi sahibi olursunuz.

PERT NEDİR?
Kaza esnasında bir aracın %40’dan fazlası zarar görmüş ise o araç pert olmuş demektir. Ancak artık pert kavramı değil çekme belgeli veya ağır hasarlı ifadesi kullanılmaktadır
Bu ağır hasarlı anlamına gelen pert kavramı üzerinden oldukça fazla ticari oyun döndürülmektedir. Kaskolu bir araca sahip kişi kaza esnasında aracın kaçta kaç hasarlı olduğunu raporlayan kişiyle görüşüp aracını %40’ı hasarlı gibi göstererek aracın bedelini aldıktan 
sonra hasarlı aracı tekrar satışa sunabilmektedir

PARAMI SOKAĞA ATAMAM DİYORSANIZ!
Hiç bir sigorta kaydı olmadan, sanayide yapılmış bir araç almamak için de Otorapor’dan mutlaka oto expertiz raporu almalısınız. Alıcı kişi arabayı OTORAPOR’a göstermeden alır ise daha sonra söz konusu gerçekle karşılaşabilmektedir. Sağlam görünümlü aracın perte çıkmış olduğunu ve başına birçok masraf açacağını satın alma işleminden sonra fark edebilir. Böylece ikinci el araç satın alırken kandırılmış olur.
Yıllarca birikim yaparak veya kredi çekip yıllarca ödeyeceğiniz bir borcun altına girerek araba parasını denkleştirmiş durumdaysanız araç satın alırken artık daha dikkatli davranmanız gerekmektedir. Sıfır bir araç almak maddi anlamda cesur olmanız anlamına gelmektedir. İkinci el al araba almak yine cesaret gerektirse bile güvenilir ekspertiz hizmetlerinden yararlanarak size yardımcı olabilecek bir uzman görüşünden faydalanabilirsiniz.
 
Pert veya ağır hasarlı bir araç ikinci el araba piyasasında satışa sunulmuş olabilir. Kullanılamaz hale gelmiş veya kaza yapmış olan araçlar iki üç tamir ile düzeltilerek satışa sunulabilmektedir. Bunun için dikkatli olmalı ve araç satın almadan önce mutlaka bir uzman görüşünden faydalanarak aracın mevcut durumuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olmaya çalışmalısınız.
OTORAPOR’a Danışın ve Aldatılmaktan Korunun
OTORAPOR yetkilileri, hasarlı veya parçalarıyla oynanmış araçların gerçek piyasasını ortaya çıkarması açısından oto ekspertiz hizmetinin önemli olduğunu belirtmektedir. OTORAPOR’dan önce hasarlı, kilometresiyle oynanmış ve pert olmuş araçları hasarsız ve orijinal diye satan kişi sayısı çok fazlaydı. OTORAPOR, tarafsız ve güvenilir oto ekspertiz hizmeti sunmaya başladığından beri bu tür satışlarda önemli ölçüde azalma yaşandı. İkinci el olarak bir araç satın almak istiyorsanız OTORAPOR’a başvurarak aldatılmanın önüne geçebilirsiniz. Hasarsız araç almazsınız. Piyasa değerinin üzerinde araç satın almazsınız. Hasarlı araç ile hasarsız araç arasındaki fiyat farkını çok daha net bir biçimde görebilirsiniz. Araç hasarını gizlemeye son veren uygulamalarıyla insanların yüzünü güldü- ren OTORAPOR, tüketici lehine doğru bir .oluşması konusunda önemli adımlar atan bir markadır
  


DERS1:


Diğer tüm eğitim videolarımızı izlemek için: https://www.youtube.com/channel/UCo-_-jG6H_1jxc1yzhgpv_g/videos
 

Etiketler

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster