• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

BAYİLİK (FRANCHISE) HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Hayır. OTORAPOR Oto Ekspertiz, size ve ekibinize bu sektörde uzman olmanızı sağlayacak her türlü eğitimi başlangıçta verecektir.
Gazete ve TV kanallarında (yerel ve ulusal) bireysel reklam yapılabilir. Ancak reklam tasarımları OTORAPOR merkezine mutlaka onaylatılmalıdır. El ilanları tasarımları OTORAPOR tarafından verilmektedir.
Bölgelerimiz, il veya ilçe bazında, yerleşim alanı yoğunluğuna, noterden araç satış rakamlarına, ilan yoğunluğuna, bireysel ve kurumsal kullanıcı adetleri ile doğru orantılı olarak belirleniyor. Dolayısı ile bir bölgede verilecek franchise sayısının, mevcut tüketiciye yetecek uygulama ekibi sayısı ile bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.
Kiralamış olduğunuz mağazanın dış cephe ölçülerine uygun olacak şekilde, standart tasarımlı ışıklı pano imal ettirilmektedir.
Hayır. Fakat işletme masrafları, bölge, semt ve eleman sayısı ile bağlantılı olarak değişebilir.
Tabela ücreti ve vergisi bayilik (franchise) alan kişiye aittir.
Evet. Franchise bedelini yatırdığınızda faturanız kesilir. Franchise fiyatlarına KDV dahil değildir.
Kurulumda sağlanan tüm ekipman ve dekorasyonlar, bayilik alan firmaya aittir.
Hayır. Ancak OTORAPOR, yatırımın finansmanı ile ilgili olarak yatırımcıya başka destekler verir. Bankalarla yaptığımız görüşmeler neticesinde, genellikle yatırımcının tek başına bulabileceği finansman alternatiflerine kıyasla daha uzun vadeli ve daha iyi faiz oranlarına sahip kredi sağlanması mümkün olabiliyor. Leasing yönlendirmeleri ve makine parkını, bayilerimizle birlikte yürütüyoruz.
Firma imajı ve kurumsallığı açısından bayi çalışanlarının giyimlerinin standart olması gerekmektedir. Bu nedenle üzerinde OTORAPOR Oto Ekspertiz logosu bulunan özel kıyafetler tasarlanmıştır. Bu kıyafetler, mevcut kadronuzun ölçülerine göre sipariş üzerine yaptırılmaktadır.
Kazancınız tüm ticari işletmelerde olduğu gibi burada da iş yönetiminiz, performansınız ve en önemlisi uygulama ekip sayınız ile ilişkilidir. OTORAPOR Oto Ekspertiz servis noktalarının ortalama yatırım dönüş vadesi, ekip sayısı ile bağlantılı olarak maksimum 12-18 aydır.

Otorapor bayisi olmak için katlanılması gereken maliyetler değişkenlik gösterebilmektedir. Keşif çalışmaları tamamlandıktan sonra franchise bedeli ödemesi yapılır. Açılacak bayinin inşaat masrafları, bulunduğu bölgeye bağlı yasal zorunlulukların karşılanması, kullanılacak teçhizatların temini vb. değişkenlik gösteren maliyetler bulunmaktadır.

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster